wtorek, 17 marca 2020

Trądzik dorosłych. Przyczyny powstawnia.


Marzyłam o dorosłości. Wydawało mi się, że czeka tam na mnie wielkie szczęście, pieniądze, ogólnie będzie fantastycznie. Liczyłam także, że wraz z dorosłością znikną moje problemy z trądzikiem, które miałam od wczesnych lat młodości. Oczywiście, ani wymarzone Zajebiste życie   nie nadeszło ani trądzik nie odszedł...Dzisiaj, mam prawie 40 lat. Moim problemem są nie tylko pierwsze zmarszczki ale i trądzik określany mianem Dorosłych Kobiet. Czy może być gorzej?
Trądzik ten pojawia się około 25 roku życia i towarzyszy Nam do wieku około okołomenopauzalnego.  Liczba osób cierpiących z jego powodu  niestety stale rośnie. Mówi się, że zmaga się z nim ponad 50% kobiet po dwudziestym i 25% po czterdziestym roku życia.  Nie jestem sama, zawsze to jakieś pocieszenie.
Przyczyny powstawania trądziku Dorosłych to:
- hormony a przede wszystkim odstawienie antykoncepcji. Ciąża, poród, cykle miesiączkowe, nasze życie to hormonalna huśtawka. Mogą poajwić się różnego rodzaju zaburzenia, których konsekwencją będzie między innymi trądzik,
- stres, nigdy nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Może być zaczątkiem wielu chorób ( tych nowotworowych także), bo osłabia odporność organizmu. Podczas dużego stresu organizm wyrzuca duże ilości kortyzolu i testosteronu. Te hormony powodują nadprodukcję sebum. Hello trądzik!
- nadmiar ciężkiego makijażu, nadmiar substancji aktywnych w kosmetykach, które nakładamy, coraz większe zanieczyszczenie środowiska, to wszystko zatyka pory i może być punktem zapalnym dla powstania trądziku.
- dieta. Celowo umieszczam ją na końcu, bo zdania co do jej wpływu na trądzik saąpodzielone. Niektóre pokarmy mogą podnosić poziom insuliny, prowadzić do nadpordukcji sebum. To kwestie indywidualne.  Jedno jest natomiast pewne, twój organizm i cera na pewno skorzysta na zdrowej zrównoważonej diecie. 
Trądzik wieku dorosłego najczęsciej lokalizuje się na brodzie, górnej części szyi, przy żuchwie. Nie występuje na czole,  u mnie w tym miejscu są wyraźnie rozszerzone pory. 
Trądzik dorosłych w leczeniu wymaga systematyczności, wytrwałości i niestety pogodzenia się z faktem, że ma tendencję do nawrotów. Kiedy wydaje Ci się, że sytuacja została opanowana On postanowi dać Ci pstryczka w nos i wrócić (w najczęściej najmniej oczekiwanym momencie).  Nasze cery po 25 roku  są bardzo uwrażliwione. Wynika to z naturalnej fizjologii skóry a także wieloletnich kuracji przeciwtrądzikowych.  W ogóle trądzik dorosłych jest trudniejszy w leczeniu niż ten młodzieńczy. 
Słowem podsumowania. Trądzik to tylko trądzik. Trzeba się z tym pogodzić i  wierzcie mi z wiekiem inaczej się patrzy na tego typu problemy. Miewam chwile zwątpienia i złości, ale nie spędza mi to snu z powiek jak wtedy kiedy byłam młoda. Choć i tak miałam lepiej niż wspólczesne młode Dziewczyny. Nie było Instagrama, znakomitych filtrów, kultu piękności.. 

1 komentarz:

  1. Oj tak, trądzik to ogromny problem. A na dodatek nie zawsze da się go leczyć.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz