sobota, 30 maja 2020

Przyczyny przedwczesnego starzenia się skóry i jak im zapobiegać.


 Czy w czasach łatwo dostępnego liftingu, zabiegów,  Photoshopa, Kim Kardashian, ktoś wie jak wyglądają zmarszczki czy trądzik, prawdziwi ludzie?  Obserwuję Internet, zwłaszcza Instagram, dostaję od Was wiadomości, w których piszecie, że macie ogromne zmarszczki (w Waszym  mniemaniu) na przykład wokół oczu i zastanawiacie się jak to możliwe, przecież macie dopiero 25lat a przecież zmarszczki to domena ludzi starych. I ta teoria jest jeszcze bezpieczna. Martwi mnie fakt, że tak wielu ludziom wydaje się, że  dzięki zabiegom tych zmarszczek nie doczekają nigdy. Niestety zestarzejemy się wszyscy. Oczywiście jedni wolniej, drudzy szybciej,  ale wszyscy. 
To zupełnie normalne, że w wieku dwudziestu kilku lat wokół oczu pojawiają się tzw. kurze łapki. U mnie były to także ledwo zauważalne zmiany na czole.  Problemem i powodem do zastanowienia się mogą być pojawiające się w tym wieku głębokie zmarszczki. Oznacza to, że Twoja cera zbyt szybko traci kolagen. Kolagen to białko odpowiedzialne za jędrność skóry. Po ukończeniu 21 lat tracimy około 1% kolagenu rocznie.  Po menopazuie proces ten znacząco przyśpiesza, to wtedy powinny pojawić się głębokie zmarszczki.

Główne przyczyny wcześniejszego starzenia się skóry a tym samym szybciej pojawiających się zmarszczek to:
-Ekspozycja na słońce.  Myślę, że większość z nas w pewnym momencie życia korzystała z promieni słonecznych w nadmiarze. Moi rodzice nie aplikowali mi filtra słonecznego regularnie. Tego typu produkty używaliśmy tylko na plaży. W ogóle to nawet nie wiem czy filtry były dostępne w Polsce wczesnych lat osiemdziesiątych. Ktoś pamięta? Wczesna dorosłość to moda na Solaria. Przemilczę moją częstotliwość korzystania z tego rodzaju urządzeń... Nikt wtedy nie mówił, że unikanie solariów czy aplikacja filtrów przeciwsłonecznych to także wspaniała prewncja przeciwzmarszczkowa. Wszystkie poparzenia słoneczne jakich nabawimy się w dzieciństwie odbiją się w dorosłym życiu nie tylko w postaci  zmarszczek, ale i większym ryzykiem zachorowania na nowotwory skóry.

-Genetyka. Tak się szczęśliwie złożyło, że wszystkie kobiety w mojej rodzinie zarówno ze strony Mamy jak i Taty pięknie się starzeją. Mam Kuzynki, które przekroczyły pięćdziesiąt lat i bez pomocy zabiegów i retinoidów wyglądają spokojnie 10 lat młodziej. Mam nadzieję, że i o mnie kiedyś tak ktoś powie :). Tak sobie myślę jednak, że w ciągu ostatnich kilku lat nowotowory zabrały mi Mamę, Babcię, Dziadka i wuja. Genetyka sprawi, że nie będę mieć zmarszczek ale szlak może mnie trafić z innej strony za sprawą innych genów...

- Styl życia, czyli brak snu, stres, palenie papiersów, skażenie środowiska, niewłaściwa dieta bogata w przetwrzone pokarmy, nadmiar cukru, alkohol. Wszystkie te czynniki mają wpływ na cały nasz organizm. Konsekwencją będzie utrata zdrowia i oczywiście to co jest tematem przewdownim tego posta, czyli zmarszczki.


Oto kilka rad dla zdrowia i młodości skóry:

- śpij przynajmniej 8 godzin dziennie. 
- jedz dużo warzyw i owoców, bo są bogate przeciwuteleniacze, które wymiatają wolne rodniki.
- mniej stersu ( wiem, wiem łatwo się mówi...).
- nie pal papierosów, unikaj alkoholu w nadmiarze.
- aplikuj krem przeciwsłoneczny każdego dnia, nawet w pochmurne dni. Nie obwiniaj siebie, że robisz to dopiero teraz. Nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków. 
- w pielęgnacji stawiaj na antyoksydanty i retinoidy. 

I pamiętaj starość i zmarszczki są piękne! 

Ściskam. Iwona.

7 komentarzy:

 1. Podpisuję się pod tymi zaleceniami obiema rękami. Sprawdzone na sobie i działa:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zmarszczki nie są złe - ja sie ze swoimi nauczę żyć :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Cenne informacje i wskazówki. Prawidłowa pielęgnacja skóry to podstawa jeśli chcemy zachować jej młody wygląd.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny artykuł i myślę, że każda kobieta powinna na niego trafić. Nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak sami możemy naszej skórze zaszkodzić. Nie pamiętamy jak ważny jest sen i zdrowie odżywianie nie tylko dla naszego zdrowia, ale też urody czy kondycji fizycznej. Warto o siebie zadbać zanim nasz organizm będzie wołać o pomoc :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja do tego wszystkiego dodam jeszcze ... picie wody. U mnie to była przyczyna problemów skórnych, a odkąd spożywam 2,5-3 litry wody dziennie to problem ustąpił :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.